Blindman — комікс про незрячу людину. Автори проекту — Володимир Гавриш, Андрій Беницький — створили візуально-тактильний простір, у якому рельєфні форми та шрифт Брайля оповідають особисту чутливу історію та занурюють усіх охочих у незвичайну для повсякденного досвіду знакову систему.
Проект існує у трьох різних форматах:
книжки-коміксу для камерної взаємодії; постерів для інтеграції в освітні та інклюзивні музейні програми по всій Україні; гіпсових рельєфів з аудіосупроводом для представлення у виставковому просторі.
Куратор проекту: Борис Філоненко Організатор проекту: Благодійний фонд «Мистецький Арсенал» Реалізовується за підтримки Українського культурного фонду
У 2018 році графік Володимир Гавриш і сценарист Андрій Беницький створили короткий комікс про незрячу людину, яка торкається стіни й відчуває коливання звукових хвиль, що йдуть зсередини, розходячись по поверхні. За сюжетом, через тактильний контакт герой сприймає спочатку гармонійні звуки, потім дисгармонійні (коли сусіди пересувають меблі у помешканні по той бік) й у підсумку доходить до переживання складного звукового простору, де знаходиться місце різним типам звуку. Вперше комікс з'явився як конкурсний проект для міжнародного фестивалю коміксів Fumetto 2018 (Люцерн, Швейцарія), з темою року Enough (з англ. — «Достатньо»). На фестивалі робота Гавриша і Беницького потрапила в короткий список з десяти проєктів.
Після конкурсної виставки комікс вийшов за межі чотирьох сторінок й продовжує розвиватися як інклюзивний книжковий і виставковий проект під назвою «Блайндмен». Обравши назву, Гавриш і Беницький заявили про усвідомлену гру на території незалежного коміксу, який з 1950-х років у різний спосіб ставив під сумнів домінування американської супергеройської традиції. Коли коміксисти відстоювали значущість і самодостатність коміксу, критика супергероїки була принциповою. Комікс мав показати, що може відійти від пропаганди і фантастичних сюжетів, зосередившись на житті реальних людей. Тому за героїчною назвою «Блайндмена» ховається висловлювання не про подвиг, а історія про зустріч зі світом і самим собою, які в оптиці андеграундного коміксу є найбільш значними подіями. Водночас у «Блайндмені» вирішена й низка художніх завдань. Автори працювали з партитурами авангардної музики XX століття, абстрактним та повільним коміксом, у якому «щось відбувається, коли нічого не відбувається», і створили на підґрунті цієї розвідки поетичний твір. Як говорив професор середньовічної літератури Вільям Кускін: «Кожна сторінка коміксу — це поезія».
У книжковій версії об'ємне зображення, виконане тисненням на папері, супроводжується поетичними рядками, надрукованими шрифтом Брайля. У виставковій — комікс втілений у чотирьох гіпсових рельєфах і вишивці на довгому шматку тканини, що імітує тонкий шар звукових коливань на стіні. Автори зближують матеріал з сюжетом розповіді, адже в просторі експозиції глядач не гортає книгу, а намацує записи на гіпсовій поверхні власною рукою. Гавриш і Беницький виводять на перший план незрячу людину, від початку створюючи умови для легких і проникливих доторків, майже недоступних людині, яка звикла сприймати світ через зримі зображення і тексти.
Виставка у галереї The Naked Room (30.08–3.09.2019) отримає нове звучання. Зазвичай, до київської виставки, білі рельєфи коміксу розчинялися серед білих галерейних стін, так само, як текстура зображень і текстів — на папері. Тоді як The Naked Room — не нейтральний простір, кольорові стіни якого мають власну тональність. Так біла поверхня рельєфів і стіни галереї вступатимуть у ще не усвідомлені відношення, як звуки в сюжеті «Блайндмена» — набуваючи більшої мелодійності або ж існуючи в дисонансі.
Відкриття виставки 30 серпня о 19:00 у галереї The Naked Room (Київ, вул. Рейтарська, 21)
Під час виставки відбудуться дві події:
30 серпня о 17.00 — обговорення із запрошеними українськими художниками теми інклюзії у контексті візуальних мистецтв, їх бачення та пропозиції щодо майбутніх художніх напрацювань у цьому напрямку.
3 вересня о 17.00 — обговорення із запрошеними представниками музейних інституцій. Розмова про інтеграцію коміксу «Блайндмен» в освітні та інклюзивні програми музеїв.
Blindman (Володимир Гавриш, Андрій Беницький) Мова: українська 2019