Click to order
Ваше замовлення
Total: 
Ваше імя
Ваше прізвище
Ваш Email
Ваш номер телефону
Поштова адреса, на яку буде доставлено посилку або місто та відділення Нової Пошти
М. Київ, Вул. Богдана Хмельницького 1, кв. 1
Якщо в вас є коментар, залиште його тут
Доставка
Оберіть бажаний спосіб доставки
  • Доставка здійснюється за рахунок покупця відповідно до тарифів поштового оператора
  • При замовленні від 2000 грн. доставка по Україні безкоштовна
Промокод
 
ТЕКСТИ

Конспект зустрічі Клубу книжкових амбасадорів IST Publishing

Фото: зустріч з амбасадорами видавництва Valiz, березень, 2020, Амстердам

У квітні 2020 року видавництво IST Publishing стало ініціатором Клубу книжкових амбасадорів — спільноти для тих, хто має потужну мотивацію, любить книжкову справу та готовий передавати свій ентузіазм іншим.


Нижче ми  пубулікуємо конспект першої робочої онлайн зустрічі. Розмову було присвячено відмінностям у роботі між великими (традиційними) і маленькими видавництвами.

Отже, говорить мале видавництво:

Очевидно, плюси і мінуси є як у великих, так і маленьких видавництвах. Ми — маленьке незалежне видавництво. Це дозволяє нам робити не більше 10 книг на рік та ретельно підходити до роботи над кожною книжкою, спільно редагувати, тижнями обговорювати дизайн, продумувати план просування і публічну програму для кожної книги. Формат small press дозволяє тісно працювати з нашими авторами, видавати книги на нішеві теми, робити ставку на якість, а не кількість. Потрібно вибирати: або видавати книги, які зацікавлять широку публіку, або працювати в певній ніші, в якій для нас сенс і цінність. Ми поставили на останній варіант. 

Команда. У великих видавництвах багато різних відділів: фінансовий, маркетинговий, стратегічний. У маленьких видавництах ці функції лягають на меншу кількість людей, завдання поєднуються і змішуються, що, втім, не впливає на якість їх реалізації. "Publishing is... Подзвонити в типографію. Покликати людей на презентацію книжки. Потім порахувати, скільки грошей піде на друк наступної. Зробити пост в інсті. А ще грантову заявку заповнити. І все це робить одна людина, якщо вона працює в маленькому видавництві".

Обсяги накладів / якість і кількість видань. Так, на відміну від великих видавництв, small press — це невеликі наклади. Ми робимо ставку на актуальність і якість тих видань, які випускаємо. Якщо великі видавництва можуть без докорів сумління видавати мас-маркет: жіночі романи, фентезі, детективи середньої руки і книги рецептів, то маленькому видавництву життєво необхідно вибрати книжкову іміджеву стратегію і дотримуватися чіткої концепції. «Книга-помилка» може коштувати дуже дорого. Але це дає можливість існуванню «персональному підходу» — в рамках small press точно запам'ятають ім'я автора, книгу якого видають, а також будуть спілкуватись особисто з авторами, перекладачами, тощо. І приділяти увагу, аби автори та перекладачі були задоволені книгою.

Самі обираємо, що видавати: автори, тематика, жанри. Звісно, дизайн — це дуже важлива складова, над яким ми працюємо прискіпливо. Наприклад, часто це схоже на «боротьбу»: за м'яку обкладинку, маленький шрифт або інші непопулярні, але практичні для читачів характеристики.

Фінансова модель маленького видавництва також відрізняється від великого, що безпосередньо залежить як від кількості виданих матеріалів, так і від способів пошуку коштів для книговидання (участь в грантових програмах, пошук спонсорів).

Дистрибуція. Комерційні платформи для нас — книжкові магазини і крамнички в художніх центрах і галереях. Існують магазини, орієнтовані більшою мірою на мас-маркет, а тому домовитися з ними про дистрибуції не завжди просто. Галереї, мистецькі центри, арт-простори, де багато молодих, творчих людей, вихідців з академічного середовища — більше орієнтуються на свого читача та його інтереси, тому зацікавлені у співпраці з маленькими видавництвами. Тому подібні інді-книгарні більш відкриті до співпраці, проте їх досить мало і вони нестабільні фінансово. 
Також ми працюємо з кількоми онлайн книгарнями та продаємо свої книжки на власному сайті.

Дуже важливо створювати двомовних і англійські версії книг, щоб популяризувати авторів і теми в усьому світі, а також вписувати їх в світовий контекст, як вийшло з книгою ЗНАК. Маленькому видавництву необхідно підтримувати контакт з такими ж видавництвами. Для цього існує мережа IST Distribution, яка просуває, популяризує і продає книги невеликих видавництв з України і всього світу. Показавши чітко видавничу нішу, можна виправдати ціну і якість книг, що так не схожі на продукт великих видавництв.

PR. Якщо порівнювати великі та малі видавництва, то піар відрізняється не тільки обсягом, але і підходом. У великих видавництвах на місяць може вийти близько 10 книжок, кожній з яких варто забезпечити хоча б мінімальне промо: розсилку прес-релізів, декілька матеріалів, входження до підбірок, розсилка блогерам, тощо. Звісно, це займає більше часу та сил піарника, проте також впливає на роботу зі ЗМІ. Очевидно, що вони не можуть публікувати вас постійно або публікувати всі ваші книжки, тому їх складніше вмовити або достукатись до них. У малих видавництвах є час на більш якісне промо, на розробку контент-плану, співпрацю зі ЗМІ. Якщо у великих видавництвах є бюджет на маркетинг та піар, то у маленьких, скоріше за все, немає. Звісно, є винятки, проте варто завжди відштовхуватись від найменшого бюджету.

Нішевість тем теж накладають свої особливості: не всім медіа запропонуєш текст про філософію або кураторство. Тут доводиться бути вигадливим, адже співпрацювати тільки з нішевими ЗМІ неможливо. 

Короткий огляд повного циклу видання книги.
Ідея — спосіб реалізації — пошук потенційної аудиторії — розрахунок витрат — створення книги — робота над концепт-дизайном — пошук друкарні — маркетингова стратегія — робота зі ЗМІ — вихід книги — дистрибуція — презентаційний тур — участь в конкурсах і ярмарках — створення спільноти — нетворкінг — контроль продажів.

Незважаючи на очевидні відмінності, у всіх типів видавництв одна мета: робити кращі книги у всіх можливих сенсах, бути здатними їх реалізувати, а також презентувати на публічному рівні.

Частина друга. Маленькі видавництва для натхнення та їх особливості.
Список підготували амбасадори та амбасадорки Клубу:

«Visual editions» (Лондон)  https://visual-editions.com/ 
— стиль, подібний до black out poetry;
— про незвичайних рішеннях видавництва в публікації книг: не теоретичні тексти, більш творчі, «правильно подані історії»;
— представлені в незалежних магазинах, іноді роблять презентації;
I love guides (англійською та українською) http://ilovemag.com.ua/ 
Dead in Books https://deadinkbooks.com/about/ 
Mason Jar Press http://masonjarpress.com/litpopbang
— Відомі завдяки своїм подкастам;
Pamenar Press https://www.pamenarpress.com/online-magazine 
— Публікують журнал і організовують резиденції;
Twisted spoon https://www.twistedspoon.com/about.html  
— Перекладають різних авторів Східної Європи на англійську мову;
Action Books https://actionbooks.org/about/ 
— Маю чітку місію, цінності і маніфест «Action Books believes in historical avant-gardes». Це важливо для пошуку шанувальників, а не покупців. 
— Розділені по регіональним studies: Азія, Схід, Латинська Америка.
«Komubook» (Україна) https://komubook.com.ua/ 
— перший книжковий краудфандинг.
Видавництво «Видавництво» https://vydavnytstvo.com/ 
— незвичайна, навіть табуйована тематика: смерть, орієнтація, гендер, відносини і т.д .;
— україномовний контент;
«Andotherstories» https://www.andotherstories.org/ 
— Орієнтація на ком'юніті читачів;
— Увага до перекладним (іноземним) і своїм текстам;
— Фикшн, поезія, нон-фікшн;
— Прозора політика компанії і підтримка екологічної етики у всіляких сферах життя;
— Підписка і можливість отримати книги на 2 місяці раніше, ніж інші читачі;
«Варто» https://varto.kiev.ua/
— видавництво про Київ та його історію
Wydawnictwo w Podwоrku https://wpodworku.pl/ 
— Видавці: професійні редактор і піарщиця;
— научпоп: тематика - антропологія кіно (видають книги під кінофестиваль) і музика;
— Займаються консультацією інших видавництв: як отримати грант, як опублікувати книгу і т.д .;
«NeboBookPublishing» https://nebopublishing.com.ua
— Ставка на ілюстрації;
— Видають поезію, в тому числі сучасну українську.
«Individuum» https://individuumbooks.ru/ 
— Видати книгу може будь-яка людина з цікавою біографією і стійкою позицією;
— Зосереджені на особистих цікавих історіях.

Додаткова література: 
  1. Стаття про малі видавництва в Україні: https://www.culturepartnership.eu/article/small-publishers
  2. Розповідаємо смішні історії про те, як бути маим видавництвом: http://pryvit.media/media/article/ist-publishing/ 
  3. Ще трохи розповідаємо про роботу малих видавництв, кураторство серій, перемовини з авторами, важливість спільноти та проекти: http://www.korydor.in.ua/ua/opinions/12238.html 
  4. Катя Носко та Настя Леонова чесно про те, як воно бути видавцями: https://supportyourart.com/columns/vydavnychijungles 
  5. Де маленькі видавці беруть гроші: https://bit.ua/2019/12/no_money_on_my_mind/