Мистецтво
В. Ґ. ЗЕБАЛЬД. ПОВІТРЯНА ВІЙНА І ЛІТЕРАТУРА
В. Ґ. ЗЕБАЛЬД. ПОВІТРЯНА ВІЙНА І ЛІТЕРАТУРА

Деталі

176 c.

1000 прим., перше видання
Мова: українська
М'яка палітурка
2023
ISBN 978-617-7948-25-3

В. Ґ. ЗЕБАЛЬД. ПОВІТРЯНА ВІЙНА І ЛІТЕРАТУРА

390
Немає в наявності

У 1997 році в Цюрихському ляльковому театрі В. Ґ. Зебальд (1944–2001) виступив з лекціями про килимові бомбардування німецьких міст в останні роки Другої світової війни. Як письменник і літературний критик, він вказував на порожнечу в колективній пам’яті німців щодо досвіду руйнувань, та спирався на рідкісні приклади літературних творів, які здійснили спробу описати жах тотального знищення міст.

Лекції порушували заразом два складних, а до того ж дражливих питання: про суспільний договір, заснований на замовчуванні пережитих подій, та про мову літератури на тлі катастроф. Критика текстів дозволила Зебальду побачити різні способи письма, що виникають в мовчазній напрузі, з одного боку, виправданій правом на мовчання, що належить тим, хто вижив, з іншого – загрозливій, коли наслідками мовчання стає індивідуальне, колективне та культурне безпам’ятство.

У 1999 році, через чисельні запити на повторне оприлюднення лекцій, Зебальд підготував текст для книжки «Повітряна війна і література» (Luftkrieg und Literatur), куди також додав есей про Альфреда Андреша. У 2003 році розширена версія книжки, з доданими есеями про Петера Вайсса і Жана Амері, вийшла в лондонському виданні під назвою «Про природну історію руйнування» (On the Natural History of Destruction).

До цього україномовного видання увійшли чотири тексти: «Повітряна війна і література. Цюрихські лекції», «Письменник Альфред Андерш», «Скорбота серця. Про спогад і жорстокість у доробку Петера Вайсса» й «Очима нічного птаха. Про Жана Амері».

Книжка «В.Ґ. Зебальд. Повітряна війна і література» започатковує нову серію видавництва ist publishing, що представляє міждисциплінарні дослідження про війну і культуру — warning books series.


Читати уривок «В.Ґ. Зебальд. Повітряна війна і література» — LB


Рецензії, огляди, статті:

Анатолій Денисенко. У пошуках невтраченого часу: «Повітряна війна і література» В. Ґ. Зебальда

Наталія Колегіна. У пошуках втраченого часу німецьких літераторів

Анфіса Дорошенко. Огляд "В. Ґ. Зебальд. Повітряна війна і література"

Як художні твори говорять про війну: про книжку "Повітряна війна і література". Розмова між Євгенієм Стасіневичем, Оксаною Довгополовою та Романом Осадчуком, модератор — Борис Філоненко


«Повітряна війна і література» Зебальда в книжкових підбірках:

Олександр Михед. Добірка книжок, які вийшли українською у 2023-му

Ігор Бондар-Терещенко. Яким буде кінець війни, техніка допиту і як успіх залежить від розтину – 5 книг, де правда виходить на очі

Що подивитися на «Книжковому Арсеналі-2023»: події та книжки від поетки Олени Гусейнової та кураторки Ольги Жук


Команда

Видавництво: ist publishing
Автор: В. Ґ. Зебальд
Автор передмови до україномовного видання, упорядник серії warning books series: Борис Філоненко
Переклад з німецької: Роман Осадчук
Редакція: Олександра Сауляк
Корекція: Ірина Курганська
Дизайн та верстка: Володимир Гавриш
Друк: Коло

Фінансування здійснюється зі Стабілізаційного фонду культури та освіти 2022 Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини та Goethe-Institut. Також видання виходить за підтримки Гліба Науменка.


warning books series — це серія книжок про війну та культуру. Це перекладені українською дослідження та збірки лекцій і статей, що були написані на перетині різних галузей гуманітаристики — від літературної критики, історії та філософії до теорії мистецтва, медіатеорії та антропології. В ist publishing ми започаткували цю серію у 2022 році, у відповідь на повномасштабне вторгнення російської армії в Україну, коли за необхідністю воєнного захисту країни постали й нагальні питання про культуру. Краще розуміти її зв’язки з війною означало мати можливості для виважених дій, побудови нових відносин, ведення дискусій про вже сказане і написане, та зсередини власних досвідів. Культура може запобігати війні або допомогти її пережити, культура може вести війну, а війна підпорядкувати культуру. В серії warning books ми видаємо тексти, що дозволяють поглянути на спільну історію та теорію війни і культури у їхній мерехтливій спорідненості